Po roce 2003 se na Kaňku začalo vážně hovořit o zrušení místní základní školy. Tato zpráva vyburcovala skupinku obyvatel k iniciativám vedoucím k zastavení této nepříznivé situace. Uvědomovali jsme si, že zrušením školy přijde Kaňk o místo spojené nejen se vzděláváním, ale i centrem pro kulturu a další podobné aktivity. Aby se nám lépe postupovalo a naše setkání a konání měla nějaký právní základ, rozhodli jsme se založit občanské sdružení. Škola ale nakonec zrušena stejně byla. Napomohl tomu skutečně malý počet žáků – nechci zde polemizovat, do jaké míry byl počet zapsaných žáků ovlivněn předpokladem zrušení školy. Nejistota takové věci ovlivňuje a rodiče chtějí vždy především pro své děti to nejlepší. Tehdy nás napadlo nabídnout vedení Města Kutné Hory projekt na provozování kulturního a společenského centra v budově právě zrušené školy.
Město Kutná Hora návrh přijalo s velkým zájmem a přislíbilo podporu našemu konání a to nejen finanční. A tak jsme tedy začali. Oslovili jsme několik potenciálních partnerů ke spolupráci (Městskou knihovnu, DDM Dominik, Pečovatelskou službu, a další). V září 2005 jsme zahájili činnost náborem dětí do kroužků a informováním veřejnosti o nově vzniklých aktivitách v centru, pro které jsme vymysleli název MOZAIKA – a to právě pro velkou různorodost činností, které zde budou probíhat.
Hned v začátku činnosti využila řada dětí z Kaňku nabídku kroužků v MOZAICE (výtvarný, dramatický, kroužek výpočetní techniky, taneční kroužek stolní tenis, cvičení pro děti). Vzniklo Mateřské centrum Kaňka, Klub seniorů, otevřena byla knihovna. V tělocvičně jsme zajistili kondiční cvičení pro ženy, v poledne nabídku dovážených obědů (využívali zejména senioři). Podařilo se nám uvést do provozu kadeřnictví, pedikúru a masáže. V podkroví získal prostor pro klubovnu Hornicko historický spolek Barbora, se kterým naše sdružení od počátku úzce spolupracuje.
Řada činností v průběhu doby zanikla, ale vznikly zase aktivity nové. Krátce zde působil také skautský oddíl (cca 2 roky - a zanikl jen pro to, že nebyl další vedoucí, který by jej nadále vedl). Z kroužků pro děti zbylo cvičení a výtvarný kroužek (změnila se situace – kroužky nově nabízejí jednotlivé základní školy ve městě a pro rodiče je mnohdy snazší využít této nabídky). Obědy se v Mozaice také již nevydávají – tuto skutečnost ovlivnila zejména cena obědů po zvýšení DPH.
V květnu 2007 jsme poprvé uspořádali kulturní akci – Slavnost k obnovení kapličky sv. Jana Křtitele na Kaňku. Akce se setkala s ohlasem a to nás podpořilo a vymysleli jsme Kaňkovský hornický jarmark. Ten se koná vždy v srpnu v době Vavřineckého posvícení na Kaňku. První rok (2008) strašně lilo. Přesto přišlo více než 500 návštěvníků. Přes veliké obavy jsme měli nakonec velkou radost. Jarmark se vydařil. Od té doby v pořádání pokračujeme a myslím, že vznikla pěkná tradice. Kromě vlastního trhu s předváděním tradičních řemesel je vždy otevřen kostel sv. Vavřince, v Mozaice jsou připraveny výstavy. Na zahradě občerstvení, živá hudba, divadelní představení pro děti, skákací hrady a další drobné atrakce. Součástí je otevření areálu bývalých Rudných dolů na Kaňku – tam mají připravenou ukázku hornické techniky členové Hornicko historického spolku Barbora. Letos nás tedy čeká již sedmý ročník. Snad se vydaří stejně, jako ty minulé.
V Mozaice jsme v průběhu uplynulých let připravili také řadu různých výstav – Výstava betlémů, Vánoční výstava, Vánoce v kultuře české, výstava Obecná škola, Sběratelská výstava (ta byla doplněna o bleší trh), Výstava prací Patchwork klubu z Kutné Hory, výstava Svět dětí - svět hraček.
V Kostele sv. Vavřince na Kaňku se za našeho organizačního působení konalo již několik koncertů- byly to koncerty vánoční, také jarní a dušičkový. Koncerty byly vždy benefiční k podpoře obnovy kostela a opravy varhan.
Po dva roky probíhal v Mozaice pořad s názvem Vaříme v Mozaice aneb co se skrývá pod pokličkou. Václav Veselý – autor a moderátor pořadu zval do Mozaiky různé hosty – významné a známé osobnosti – s nimi si pak povídal a společnými silami uvařili vždy jídlo z receptů pozvaného hosta. Na závěr pořadu dostali všichni posluchači ochutnat, jak se jídlo podařilo. Byla to krásná setkání a velmi zajímavá povídání s milými hosty.
Mezi další akce patří také Masopust na Kaňku, Slavnost k rozsvícení vánočního stromu na Kaňku.
Mateřské centrum Kaňka je organizátorem řady akcí pro rodiče s dětmi – Drakiáda, Pochod světlušek, karneval pro děti, atd.
Tělocvična školy je využita každý den. Knihovna je otevřena každé pondělí a středu. Provoz kadeřnictví, pedikúry a masáží je významný pro místní obyvatele, pro které je přínosem, že službu najdou v místě svého bydliště. Pravidelně se schází maminky s dětmi v mateřském centru. Děti navštěvují výtvarný kroužek a cvičení pro děti. Probíhá zde řada drobných aktivit. Díky prostoru v budově zrušené školy máme zázemí pro přípravu a pořádání slavností a podobných akcí.
Máme radost, že se nám práce na Kaňku a v Mozaice daří. Jen je nás málo, kdo se o organizaci aktivit stará. To je velká bolest. A tak doufáme, že časem snad přivedeme mezi sebe nové členy s novými nápady a elánem. Naše činnost v Mozaice je otevřená. Jsme rádi, že se nám podařilo připravit podmínky a prostředí pro možné konání kulturních a společenských aktivit. Je na obyvatelích Kaňku, jak se bude činnost nadále rozvíjet. Za podporu Městu Kutná Hora děkujeme. Víme, že provoz Mozaiky by jinak možný nebyl. Díky aktivitám v Mozaice a kolem ní došlo k oživení a rozvoji společenského života na Kaňku. Přejme si navzájem, ať vytrvá nejen podpora činnosti, ale i energie organizátorů. Děkujeme všem za ni.
Za Občanské sdružení Kaňk: Malvína Krepsová, 15.5.2014
Mozaika (budova bývalé školy na Kaňku)
Kaňk 243, 284 04 Kutná Hora
předsedkyně sdružení: Jaroslava Veselá, tel. 728 080 794, mozaika.kank@centrum.cz
IČ: 26664658, DIČ: CZ26664658
správce webu: Pavlína Šimůnková